Workplace design: Co přinese budoucnost

Posted on 04/01/2018, Michaela Hoferová

Lucia Skálová je projektovou manažerkou v Kiwi.com a jejím hlavním zaměřením je workplace design. Její hlavní starostí je to, aby se jak zaměstnanci tak i návštěvníci Kiwi.com cítili v kancelářích dobře. V článku se dočtete, jak se Lucia k workplace designu dostala, kde bere inspiraci a s jakými výzvami se ve svém oboru setkává.

Pokud se chcete stát specialistou v oblasti designu pracovních prostor, určitě nezačínejte studiem ekonomie a sportu, tak jak jsem to udělala já. Ideálním výchozím bodem je třeba architektura nebo interiérový design v kombinaci s kurzy, které vám pomohou porozumět organizačnímu chování a sociální psychologii. Design, architektura a psychologie mě bavily vždycky, ale nikdy jsem se jim nevěnovala v rámci denního studia.

 

Lucia v jedné z nejnovějších částí našich kanceláří.
Lucia v jedné z nejnovějších částí našich kanceláří.
Workplace Design: Zatím neviditelný

V rámci střední Evropy, jsou specialisté na workplace design většinou součástí Facilities týmu, který má skoro každá středně velká či velká firma. Workspace design je u nás z řady důvodu jedním z profesních směrů, které nemají zdaleka tolik pozornosti, kolik by si právem zasloužily. S tím je spojené také to, že příležitostí získat v tomto směru nějaké komplexnější vzdělání, je pomálu. Pokud se snažíte prohloubit znalosti, které už máte třeba z praxe, jste téměř úplně odkázaní na anglofonní online zdroje. Pracovních příležitostí a firem, které mají chuť a dostatek finančních zdrojů na náležitou podporu svých Facilities týmů také není v České republice mnoho. Zajímavým srovnáním je, že ve Spojených státech je role Facilities manažera jednou z nejlépe finančně ohodnocených pozic na pracovním trhu. Možná je čas si zažádat o zelenou kartu.

 

Cesta, kterou jsem já došla ke své současné roli, ale nebyla zase tak složitá. Během studia jsem aktivně sháněla práci, zatímco jsem se snažila přijít na to, co by tak mohlo být tou mou vysněnou pozicí. O tom, že “mým odvětvím” se stane workplace design, jsem neměla nejmenší tušení. Ve své první práci jsem se snažila zjistit, kdo je zodpovědný za každodenní chod kanceláře a kdo a proč vybral konkrétní rozložení a taky nábytek. Neustále mě napadaly nápady, jak by to šlo změnit, vylepšit, udělat přátelštější, a tam někde jsem se začala zajímat o Facilities.

Workspace Design: Jak a kde se vzdělávat
Lucia posdílela i pár tipů ke čtení.
Lucia posdílela i pár tipů ke čtení.

Za svou dosavadní kariéru jsem zažila obrovské open space prostory, středně velké ale i úplně malé kanceláře a každá z nich měla své výhody a nevýhody. Viděla jsem moderní kanceláře, kde byl každý prvek přísně designový a taky kanceláře, které byly prostě jen funkční a na design se nehledělo. Každý zaměstnavatel má na to, jakou pozornost je třeba věnovat pracovnímu prostoru, odlišný názor. Pro někoho je to téma důležité, pro jiného ani v nejmenším. Nedávno jsem narazila na citát, který podle mě dobře vystihuje princip celé filozofie workplace designu: “Vaše kancelář je jenom tak dobrá, jako lidi, kteří v ní pracují.”

Pracovat ve Facilities jsem začala v oblasti denního provozu kanceláří a až později se specializovala na workplace design. Jak? Bylo to učení se v praxi, práce na konkrétních projektech, online kurzy, čtení blogů, různé články, případové studie a knihy o workplace designu.

 

Pokud se do workspace designu chcete trochu začíst, tady je pár tipů:

Dopad, který má Facility Management na firemní kulturu a tím pádem i na efektivitu firmy, se stává v posledních letech stále viditelnějším. Právě proto doufám, že se brzo dočkáme strukturovanějšího vzdělávání a firmy začnou do této oblasti ještě více investovat. Proč?

 

Co o vaší firmě říká vaše kancelář?

V současné době není snadné k sobě jako zaměstnavateli přitáhnout kvalifikované a talentované lidi, udržovat je spokojené, stabilní a motivované. Ve chvíli, kdy máte příležitost budovat novou kancelář, jste v perfektní pozici, abyste mohli vytvořit krásný a funkční prostor pro své zaměstnance, který lidi bude táhnout sám. Není to ale zdaleka jen o designu a pohodlných židlích. Potřebujete si být jisti, že prostor umožní lidem se spolu potkávávat a spolupracovat, nebo je k tomu bude dokonce vybízet. Prostor kanceláří by měl zaměstnancům umožnit pracovat lépe, být produktivnější a přemýšlet novými způsoby. Abyste takový prostor mohli vytvořit, musíte přesně vědět, co vaši zaměstnanci potřebují a jakým způsobem pracují.

Kancelář dokáže o firemní kultuře říct velmi mnoho. Otázkou je, jak vytvořit prostor, do kterého budou lidi rádi přicházet a ve kterém se jim bude dobře pracovat. Není to zdaleka jen o prvním dojmu, i když ten je také velmi důležitý. Vaše kancelář má pomáhat vaší firmě růst. Je třeba mít na paměti, že kanceláře jsou dneska jedním z významných faktorů atraktivity zaměstnavatele a pomáhají vám udržet váš tým spokojený. Vaši zaměstnanci jsou to nejcennější, co ve firmě máte.

Pokud už navrhujete zcela novou kancelář, snažíte se reorganizovat kancelář již zaběhlou nebo jen přemýšlíte nad tím, jak podpořit produktivitu, rozhodně má smysl se podívat na to, co pro vás správně vybudovaná kancelář může udělat. Ve zkratce – je třeba zjistit, jaké rozložení kanceláří odpovídá vykonávané činnosti, jak spolu lidi interagují, jak a kde se potkávají a na čem potřebují pracovat společně.

 

Případová studie: Kanceláře Kiwi.com

V Kiwi.com jsem začala pracovat chvilku potom, co se firma přestěhovala z původní vily z 30. let, která dýchala velkorysou atmosférou první republiky, do současného sídla v business parku na kraji Brna. Náš tým na nových kancelářích spolupracoval se studiem Kaplan Architekti. V tu dobu firma masivně rostla a zároveň došlo ke změně názvu. Měli jsme co dělat, abychom se se všemi změnami dokázali vyrovnat a zároveň si uchovali firemní kulturu. V žádném případě to nebyl jednoduchý úkol, navrhovat kanceláře firmě, která tak rychle rostla, stále roste a růst zřejmě ještě bude. Bylo to o ostrých deadlinech, každodenních změnách a objevování nových a nových požadavků, to všechno způsobené růstem počtu zaměstnanců. Specifikace prostoru se diskutovaly do posledních dnů před stěhováním. Jedním z důležitých požadavků bylo přenést do nových kanceláří onu nezapomenutelnou atmosféru původní vily.

 

Jedním z důležitých požadavků bylo přenést do nových kanceláří onu nezapomenutelnou atmosféru původní vily.
Jedním z důležitých požadavků bylo přenést do nových kanceláří onu nezapomenutelnou atmosféru původní vily.

V kancelářích vznikly na řadě míst velké jídelní prostory, které nám umožňují se potkávat, nejen nad pracovními tématy, ale i u jídla nebo kávy. Co si hodně užíváme, jsou prostory pro týmovou práci, které vypadají pokaždé jinak, ale mají jedno společné – pomáhají nám brainstormovat a diskutovat komplexnější problémy. Velmi dobrým pomocníkem jsou i smartwalls – popisovatelné zdi. Prostor pro naše developery poznáte podle větší strukturovanosti. Najdete v něm jak větší, otevřené prostory, tak polouzavřené a uzavřené kanceláře. Chceme si být jisti, že každý najde přesně ten typ pracovního prostředí, který mu vyhovuje.

 

V kanceláří se potkáte se spoustou různých materiálů a struktur.
V kanceláří se potkáte se spoustou různých materiálů a struktur.

 

Důležitá součást prostoru, bez které bychom se neobešli, jsou naše jednací místnosti desítek různých tvarů, barev a velikostí. Snadno se tak dá najít prostor pro práci, kterou potřebujete dělat sami, v klidu. V kanceláří se potkáte se spoustou různých materiálů a struktur. Každá část prostoru je trochu odlišná, tak aby vás bavilo se kancelářemi procházet a bylo snadné se někde zabydlet.

Poměrně velká část projektu je věnovaná relaxaci a zábavě. Máme tak odpočinkové zóny, herny, fitness, saunu a masérnu. Na druhou stranu, naše zákaznické centrum, které poskytuje našim zákazníkům podporu 24 hodin denně, nikdy nespí. Je to prostor stvořený hlavně pro efektivní práci, kde nám minimalismus pomáhá udržet rychlou komunikaci mezi jednotlivými týmy.

V současné chvíli máme V Brně více než 8000m2, na kterých se snažíme být produktivní a užívat si čas strávený v práci. Pro lepší představu si projděte naši galerii.